بازارچه زنجیره ای روستاما
مشاوره شرایط همکاری شیوه فروش در روستاها طرح درآمدزایی تخفیف ها و پیشنهادها ثبت نام بازاریاب و روستاییان اکوسیستم کارآفرینی روستاییان موفق سرمایه پذیری اخبار

ماسک از زبان معاون استاندار جناب آقای دکتر رسولی

مشهد-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: از ابتدای اسفندماه تاکنون به منظور تامین نیاز بخشهای مردمی و پزشکی استان برای مقابله با بیماری همه‌گیر کرونا، ظرفیت تولید خراسان رضوی در حوزه تولید انواع ماسک و الکل جهش و رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

علی رسولیان روز دوشنبه با اشاره به تلاش فعالان اقتصادی خراسان رضوی برای تامین نیازهای حوزه پزشکی و مردمی در راستای مقابله با کرونا و قدردانی از آنها افزود: در ابتدای ورود ویروس کرونا به خراسان رضوی با نیاز حداقل روزانه ۱۰۰ هزار عدد ماسک سه لایه در بخش پزشکی مواجه بودیم در حالی که ظرفیت تولید استان در این بخش روزانه ۳۰ هزار عدد ماسک سه لایه بود.

وی اضافه کرد: تامین ماسک مورد نیاز مردم خراسان رضوی با توجه به جمعیت زیاد  استان از محل بخش صنعت غیرممکن بود و با توجه به گسترش ابتلا به ویروس کرونا در کل کشور، امیدی نیز به تامین این نیاز از خارج استان نبود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: در این مدت تلاش کردیم تا شیوه‌های تولید ماسک "N.99"، "N.95" و ماسک "FFP" را در استان بیاموزیم و در اختیار بخشهای تولیدی قرار دهیم.

رسولیان اظهار داشت: برای تامین نیاز بخش پزشکی استان خراسان رضوی به ماسک سه لایه، به سرعت یک واحد تولید صنعتی ماسک در خراسان رضوی فعال شد و ظرفیت تولید صنعتی ماسک سه لایه روزانه تا ۱۰۰ هزار عدد در استان افزایش یافت تا در بین مراکز درمانی توزیع شود.

وی اضافه کرد: در این مدت برای تامین ماسک در بخش نیاز مردمی خراسان رضوی، چندین واحد در زنجیره تولید ماسک از حوزه تامین پارچه برای واحدهای صنعتی و واحدهای تولید ماسکهای یک بار مصرف گرفته تا تولید کش، انجام برش صنعتی، ضدعفونی کردن و دوخت ماسک با کمک اتحادیه نساجی، اتحادیه خیاطان، واحدهای تولیدی پوشاک، واحدهای زیر پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره)، واحدهای اشتغال خانگی زیرپوشش سپاه امام رضا(ع) شناسایی شد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت: با شناسایی این واحدها ظرفیت تولید ماسک غیرصنعتی و چندین بار مصرف و قابل شست و شو برای تامین نیاز مردم خراسان رضوی به ۴۰۰ هزار ماسک در روز رسید، مجوز تولید و بسته بندی آنها از دانشگاه علوم پزشکی گرفته شد و با تعیین قیمت ۲۰ هزار ریال برای هر عدد ماسک، بین داروخانه‌ها توزیع شد.

رسولیان افزود: یکی از مشکلات استان خراسان رضوی فقدان تولید ماسک "N.95" بود که با کمک شهرداری و مدیریت دانشگاه علوم پزشکی مشهد، یک واحد صنعتی با تولید روزانه ۱۰ هزار ماسک "N.95 " در مشهد فعال شد که هفت هزار عدد از این تولیدات روزانه مستقیما به بیمارستانها انتقال یافت.

وی اضافه کرد: اخیرا ماشین آلات صنعتی برای تولید ماسک سه لایه وارد خراسان رضوی شده و در یک واحد صنعتی نصب گردیده است و ظرف چند روز آینده با تامین پارچه مورد نظر برای تولید این نوع ماسک، این واحد، تولید خود را آغاز می‌کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار خراسان رضوی گفت:هم اینک خراسان رضوی در حوزه تامین ماسک برای استفاده عمومی، مازاد بر نیاز تولید دارد و برای ارسال این نوع ماسک به خارج از استان اعلام آمادگی کرده است اما در حوزه تامین ماسک مورد نیاز بخش پزشکی امید است به زودی به مازاد بر نیاز استان در تولید دست پیدا کند.

رسولیان افزود: از ابتدای اسفندماه امسال تاکنون حدود ۳۹۰ هزار لیتر الکل در استان خراسان رضوی تولید و ۴۹۰ هزار لیتر الکل وارد استان شده است که بخشی از آن به صورت مستقیم در اختیار داروخانه‌ها و مراکز درمانی قرار گرفته تا برای ضدعفونی کردن مورد استفاده قرار دهند و بخش عمده‌ای از الکل نیز در اختیار واحدهای تولید مواد ضدعفونی کننده در استان و حتی واحدهای سطح کشور قرار گرفته است.

وی ادامه داد: امیدواریم با ادامه این روند به زودی خراسان رضوی در تولید الکل به خودکفایی برسد با این حال در شرایط کنونی برای مهار شیوع کرونا نخستین اقدام ضروری از سوی مردم ماندن در خانه برای قطع زنجیره انتقال ویروس این بیماری است.